فروشگاه تجهیزات شبکه استورنت
0 محصولات نمایش سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

فیبر نوری OM4 – مشخصات

مشخصات فیبر نوری OM4 : فیبر نوری OM4 به عنوان دومین نوع فیبر نوری مالتی مد بهینه سازی شده جهت فعالیت با فناوری لیزر LOMMF یا Laser Optimized Multi Mode Fiber  شناخته می شود. مشخصات فیبر نوری OM4 توسط استاندارد  TIA/EIA تحت TIA-492AAAD در سال ۲۰۰۹ تایید و ارائه گردیده، همچنین استاندارد IEC تحت طبقه بندی خود در IEC-60793-2-10 نوع فیبر A1a.3. را به عنوان OM4 شناسایی می نماید.

مشخصات فیبر نوری - OM4

مشخصات فیبر نوری – OM4

همانطور که پیشتر بیان گردید فیبر نوری OM4 همانند OM3 با فناوری لیزر های VCSEL سازگار می باشند ، قطر هسته فیبر نوری OM4 نیز ۵۰ میکرون می باشد و روکش هسته ( کلد cladding ) آن نیز  ۱۲۵ میکرون می باشد ( ۵۰/۱۲۵μm ). طول موج های عملیاتی فیبر نوری OM4 شامل  دامنه ۸۵۰ نانومتر. و ۱۳۰۰ نانومتر (nm*)  می باشد و حداکثر افت ۲٫۸dB/km / 1.0 dB/km را در دامنه طول موج ها شامل می گردد.

حداقل پهنای باند مودال موثر در فیبر نوری OM4 معادل ۴۷۰۰MHz*km و پهنای باند قابل دسترس معادل ۳۵۰۰MHz*km در طول موج ۸۵۰nm و ۵۰۰MHz*km در طول موج ۱۳۰۰nm می باشد، سرعت یا ظرفیت قابل پشتیبانی در فیبر نوری OM4  در بیشترین حالت با فناوری فرستنده و گیرنده های  Bi-directional ( دوطرفه* نسل جدید transceiver ) معادل ۱۰۰Gb/s گیگابیت بر ثانیه می باشد که البته به تازگی توسط Cisco عرضه گردیده است، همچنین ظرفیت ۱۰Gb/s در فواصل تا ۵۰۰ متر  و ۱Gb/s تا فواصل ۱۰۰۰ متر را پشتیبانی می نماید.

 

 

 

OM Designation TIA Fiber Standard Fiber Type
(um)
Overfilled Launch (OFL)
@۸۵۰nm
Effective Modal Bandwidth (EMB)
@۸۵۰nm
Overfilled Launch (OFL)
@۱۳۰۰nm
OM4 ۴۹۲-AAAD ۵۰/۱۲۵ μm ۳۵۰۰ MHz*km ۴۷۰۰ MHz*km ۵۰۰ MHz*km

 

 

رنگ فیبر نوری OM4 بر اساس استاندارد

در استاندارد TIA-598C رنگ فیبر نوری OM4 بنفش به لاتین  Violet تعریف گردیده است، کابل های فیبر نوری OM4 سری Indoor بایستی بر اساس استاندارد رنگ بندی فیبر نوری TIA رنگ روکش بنفش داشته باشند، کابل های Outdoor معمولا به رنگ مشکی بوده ، و بنابر سفارش به رنگ بنفش می باشند.

 

 

Application Parameter ۸۵۰ nm laser-optimized
۵۰/۱۲۵ μm
TIA 492AAAD
(OM4)
Nominal wavelength (nm) ۸۵۰ ۱۳۰۰

Ethernet

۱۰/۱۰۰BASE-SX

Channel attenuation (dB) ۴٫۰
Supportable distance m (ft) ۳۰۰
(۹۸۴)

Ethernet

۱۰۰BASE-FX

Channel attenuation (dB) ۶٫۰
Supportable distance m (ft) ۲۰۰۰
(۶۵۶۰)

Ethernet

۱۰۰۰BASE-SX

Channel attenuation (dB) ۴٫۸
Supportable distance m (ft) ۸۸۰
(۲۸۸۷)

Ethernet

۱۰۰۰BASE-LX

Channel attenuation (dB) ۲٫۳
Supportable distance m (ft) ۵۵۰
(۱۸۰۴)
Ethernet

۱۰GBASE-S

Channel attenuation (dB) ۳٫۱
Supportable distance m (ft) ۴۵۰
(۱۴۷۶)
Ethernet

۱۰GBASE-LX4

Channel attenuation (dB) ۲٫۰
Supportable distance m (ft) ۳۰۰
(۹۸۴)

Ethernet

۱۰GBASE-LRM

Channel attenuation (dB) ۱٫۹
Supportable distance m (ft) ۲۲۰
(۷۲۰)

Ethernet

۴۰GBASE-SR4

Channel attenuation (dB) ۱٫۹
Supportable distance m (ft) ۱۲۵
(۴۱۰)
Ethernet
۱۰۰GBASE-SR4
Channel attenuation
(dB)
۱٫۹
Supportable distance m
(ft)
۱۰۰
(۳۲۸)

Ethernet

۱۰۰GBASE-SR10

Channel attenuation (dB) ۱٫۹
Supportable distance m (ft) ۱۲۵
(۴۱۰)

۱G Fibre Channel

۱۰۰-MX-SN-I (1062 Mbaud)

Channel attenuation (dB) ۴٫۶
Supportable distance m (ft) ۸۶۰
(۲۸۲۲)

۲G Fibre Channel

۲۰۰-MX-SN-I (2125 Mbaud)

Channel attenuation (dB) ۳٫۳
Supportable distance m (ft) ۵۰۰
(۱۶۴۰)

۴G Fibre Channel

۴۰۰-MX-SN-I (4250 Mbaud)

Channel attenuation (dB) ۳٫۰
Supportable distance m (ft) ۴۰۰
(۱۳۱۲)

۱۰G Fibre Channel

۱۲۰۰-MX-SN-I (10512 Mbaud)

Channel attenuation (dB) ۲٫۶
Supportable distance m (ft) ۳۰۰
(۹۸۴)

۱۶G Fibre Channel

۱۶۰۰-MX-SN (10512 Mbaud)

Channel attenuation (dB) ۱٫٫۹
Supportable distance m (ft)

۱۲۵

(۴۱۰)

FDDI PMD

ANSI X3.166

Channel attenuation (dB) ۶٫۰
Supportable distance m (ft) ۲۰۰۰
(۶۵۶۰)

 

 

کابل فیبر نوری OM4

 

 

فیبر نوری  OM4+

 

به طور معمول ، معرفی یک فناوری جدید شامل مهندسی طراحی و آزمایش های پیاپی می باشد که در نهایت منجر به توسعه اولیه فناوری و در نهایت توسعه استاندارد می شود. رعایت نمودن استانداردها البته در کشورهای پیشرفته ارجعیت بیشتری نسبت به توسعه پر شتاب فناوری دارد چرا که  تضمین می نماید تمامی جنبه های عملیاتی توسعه مد نظر مانند مشخصات عملکرد و پشتیبانی رعایت گردیده و از برنامه روشنی با استفاده از استانداردهای موجود پذیرفته شده است که در صنعت بیان شده و مورد تاکید می باشد ، اما همیشه اینگونه نیست.

 

در سال ۲۰۱۶ ، صنعت فیبر مالتی مد MMF سری پهن باند OM5 شناخته و تحت استاندارد قرار گرفت، و اکنون صنعت فیبر مالتی شاهد استقرار این فناوری می باشد تا بتواند پشتیبانی گسسترده تری را جهت برنامه های پر ظرفیت ارائه دهد. با این حال ، اکنون برخی ادعا می نمایند که ایجاد تغییرات ویژه ای در فیبر نوری OM4 (به اصطلاح  OM4+) تقریباً با OM5 در پشتیبانی از فناوری هایی مانند BiDi و SWDM4 یکسان است.

این دسته از متخصصان معتقدند  OM4+ می تواند از پهنای باند های موجود در طول موج های ۸۵۰ نانومتر در مسافت های طولانی تر از OM4 یا OM5 پشتیبانی نماید. این ادعاها مبتنی بر محاسبات تئوری بوده و هیچ پشتوانه عملیاتی تا به امروز نداشته اند. فیبر نوری OM4+  همانند فیبر نوری OM4 و حتی پیشرفته از خود OM5 بازهم فناوری مالتی مد و آسیب پذیر پهنای باند محدود و مسافت را شامل می شود و این فناوری تنها راه گشا بازه ای ۵ ساله خواهد بود و در نهایت دیر یا زود فیبر نوری سینگل مد پیشزفته امروزی و آینده جایگزین آن خواهد شد.

 

KEY BANDWIDTH METRICS OF SOMELASER-OPTIMIZED MMFs

FIBER TYPE EMB @ 850 nm EMB @ 953 nm
OM4 ۴۷۰۰ (MHz-km) Not Specified
OM5 ۴۷۰۰ (MHz-km) ۲۴۷۰ (MHz-km)
OM4+ ۵۰۰۰ (MHz-km) ۱۹۵۰ (MHz-km)

 

 

کابل فیبر نوری – OM4

کابل های فیبر نوری OM4 بر اساس استاندارد ISO/IEC 11801 در انواع Outdoor یا مناسب محیط های بیرونی که فیبر های آن بیشتر از نوع لوز نیوب می باشند و همچنین Indoor که فیبر های آن از نوع تایت بافر یا بافر دار می باشند ارائه میگردند، کابل های OM4 همانند سایر فیبر های نوری مالتی مد در مسافت های کوتاه بازدهی مناسبی دارند و در تجهیز شبکه های ستون فقرات داخل ساختمان ها Backbone و شبکه های Campus بین ساختمان ها با مسافت های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع کابل های فیبر نوری OM4 بر اساس محیط مورد کاربری در پروژه های متفاون به انواع Indoor یا مورد استفاده در میحط های مسقف و بیرونی Outdoor و IN/OUT تقسیم می گردند. از طریق لینک های زیر می توانید به اطلاعات انواع کابل های فیبر نوری OM4 دسترسی نمایید.

فیبر نوری OM4

 

انواع فیبر نوری – OM4

Outdoor – بیرونی

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری Outdoor

Indoor / Outdoor

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری In out

Indoor – مسقف

CORNING

METZ

کابل فیبر نوری indoor

 

اطلاعات بیشتر در مورد کابل های فیبر نوری :

link

تجهیزات فیبر نوری:

link

 

با سپاس فراوان

مجتبی منتخبی

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*